„Od kopanki do szybu – przygotowanie ekspozycjii promocjahistorii przemysłu naftowego w regionie gorlickim”
Celem projektu jest prezentacja i promocjahistorii przemysłu naftowego w regionie Gorlicko – Bieckim za pomocą ekspozycji plenerowej, zakładającej wprowadzenie aktywnych relacji z odbiorcą. Realizacja zadania ma duże znaczenie dla zachowania dziedzictwa narodowego Małopolski, z uwagi na udokumentowany, a nieznany powszechnie fakt historycznego pierwszeństwa regionu w powstaniu przemysłu naftowego - już w 1791 roku istniały w najbliższej okolicy studnie ropne, w 1852 roku powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej księcia Stanisława Jabłonowskiego.
Prezentacja historii przemysłu naftowego objęła przygotowanie ścieżki edukacyjnej wykorzystującej eksponaty zgromadzone w tutejszym muzeum. Ścieżka poprowadzi przez historię: od archaicznej studni kopanej, przez miejsca w których ustawione są historyczne obiekty kopalniane (destylarnia, kuźnia, rampa narzędziowa), aż do nowoczesnego szybu naftowego. Realizacja projektu ma na celu edukację w zakresie historii regionu oraz stanowi atrakcję turystyczną - ścieżka aktywnie angażuje uczestnika: tzn. osoby odwiedzające ekspozycję mogą nie tylko oglądać, ale także samodzielnie wydobywać ropę naftową z kopanki, rozpoznawać za pomocą różnych zmysłów produkty destylacji w celu ich zapamiętania, próbować swoich sił w kuźni kopalnianej. Dla dzieci w formie zabawy zaplanowaliśmy konkurs dotyczący odgadywania do czego mogły służyć zabytkowe części maszyn ze starych kopalni, znajdujące się wrampie narzędziowej. Chcemy w ten sposób zapoznawać odbiorcówz historią przemysłu naftowego.
Chcemy, aby nasze muzeum byłonie tylko miejscem przechowywania eksponatów, ale dzięki wprowadzeniu aktywnych form edukacyjnych, w przyszłości stało się ośrodkiem badań historycznych oraz miejscem realizacji także innych zajęć edukacyjnych dla młodzieży szkolnej – w dziale etnograficznym znajdują się bowiem całościowe ekspozycje dotyczące obróbki lnu, wypieku chleba, warsztatu szewskiego, krawieckiego i inne. W przyszłości chcemy rozwój muzeum ukierunkować do wdrażania aktywnych metod edukacji historycznej, a realizacja przedmiotowego projektu stanowi pierwszy krok w tym kierunku.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego