Portal - Biecz
Strona główna / Książki które warto przeczytać - e-book + film
Wtorek - 13 kwietnia 2021 Artemona, Justyny, Przemysławy     
AKTUALNOŚCI
Anna i Tadeusz Pabisowie
Fundacja
Muzeum - film
Kopalnia Nafty w Pustym Lesie
Tadeusz Pabis (deutsche Ver.)
Od kopanki do szybu
Pionierzy przemysłu naftowego
Skaza na pomniku...
Wie war das mit dem Petroleum?
What was it with petroleum?
30-lecie muzeum - film
Wybitni naftowcy
Kalendariun Gorlicko - Jasielskie
Kopalnie, kopanki i szyby...
Historia Przemysłu naftowego
Ziemia gorlicka kolebką światowego przemysłu naftowego-film
Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło
Książki które warto przeczytać - e-book + film
Jak do nas dojechać
Wieś Libusza
Święta Barbara
Legendy...
Nasze osiągnięcia
Lotnicze wspomnienia - e-book
Napisali o nas...
Linki
Kontakt
polski
Anna i Tadeusz Pabisowie

Książki które warto przeczytać
Film - twórczość literacka Anny i Tadeusza Pabisów

   Książki które warto przeczytać:

Najnowsza publikacja Tadeusza Pabisa (pażdziernika 2011) wyd.II poszerzone zawierająca opisy, życiorysy i zdjecia lotników seniorów udostepnione autorowi

    (wszystkie książki do nabycia po telefonicznym uzgodnieniu, można również zamawiać  drogą e.mailową)         

"Libuskie Ballady" autorstwa Anny Pabis (cz.II) drukowała Mała Poligrafia w Tuchowie. „Człowiek tyle jest wart – ile czyni dobra innym”. To szlachetne motto w pełni odzwierciedla to co autorka pragnie czytelnikowi powiedzieć o swojej ziemi, o jej pięknie, o trudzie i radości, którą przeżyła w ukochanej przez nią Libuszy. W tej jakże bogatej i pięknie ilustrowanej książce zawierającej wieści z czasów zamierzchłych i informacje współczesne, odmalowane zostało życie mieszkańców, ich troski i radości, jakie dane było im przeżyć w różnych sytuacjach, w czasie pokoju, najazdów i wojen. W czasie rozkwitu i kryzysu, jest w niej wiele legend i opowiadań. Książka pisana wierszem i prozą zawiera 120 zdjęć archiwalnych, cieszy się ogromnym uznaniem, świadczy o tym pierwsze wydanie, które rozeszło się w kraju i za granicą. Książka zwana bestsellerem zachęca do czytania.   

 

  

  

 

   Książka „Tu Gołąb 82 – pozwólcie lądować” autorstwa Tadeusza Pabisa  napisana została po odbyciu trzyletniej służby w lotnictwie w latach 1950 – 1953. Książka składa się z rozdziałów, jak: Chłopak poborowy, Rekrut, Żołnierz, Kursant, Strzelec pokładowy – radiotelegrafista, Obóz letni w Sochaczewie i Bednarach, Pierwszy skok ze spadochronem, Defilada lotnicza nad Warszawą w latach 1951, 1952, Film o generale K. Świerczewskim, Lotnisko w Pile, Wrocławiu i Babich Dołach, Żołnierskie przygody, Nocleg w Niepokalanowie i Końcowe refleksje. Były to czasy trudne, którym późniejsza historia nadała nazwę – Stalinizm. Książkę napisaną barwnym językiem czyta się – jednym tchem.

 

 

 

 

 

  Książka „Gorlickie Zagłębie Naftowe”, autorstwa Tadeusza Pabisa, wydana drukiem w Tuchowie 2001 r., jest obszernym dziełem historycznym  dokumentującym 150 letnią historię Gorlickiego kopalnictwa naftowego, począwszy od kopalni „Pusty las” księcia Stanisława Jabłonowskiego w Siarach, po czasy obecne (2004 r.), gdy kopalnie Gorlickie ulegają szybkiej likwidacji. Książka napisana przystępnym językiem, w swym kronikarskim zapisie stanowi źródłowy dokument na temat Gorlickiego Zagłębia Naftowego. Po prostu jest gorlickim bestsellerem, dlatego korzystają z niej uczniowie szkół średnich oraz studenci wyższych uczelni technicznych.

 

 

 

 

 

 

Książka „Ziemia Gorlicka na tle legend” jest zbiorem legend związanych z Ziemią Gorlicką. Legendy i podania to rodzaj opowieści ludowej o postaciach bądź wydarzeniach historycznych lub częściowo wymyślonych, przesycone elementami fantazji, niezwykłości i cudaczności utrwalonej w pamięci mieszkańców gorlickiego regionu. Autorka wprowadza nas w cudowny świat baśni i legend bo w dzisiejszym świecie pazernym, okrutnym pełnym przemocy miło jest zasiąść z taką lekturą w dłoniach. Uciszyć smutne myśli, odizolować się od teraźniejszości. Zagłębić się w świat legend i baśni gdzie zazwyczaj zło zwycięża dobro, wczuć się w ten świat marzeń, ukojenia i śnić o lepszym doskonalszym świecie, gdzie człowiek zespolony z otaczającą przyrodą, urzeczony pięknem ojczystej ziemi poczuł by się wolny, radosny, doceniony. Mógłby bez lęku patrzeć w przyszłość ufny jak dziecko.                                                                           

 

Książkę „Śladami Gorlickich Naftowców” (wydanie II) drukowała drukarnia w Tuchowie w 2006 roku., stron 252. Na pierwszą część książki składają się rozdziały o przeszłości gorlickiego kopalnictwa naftowego. Tekst tych rozdziałów jest wzbogacony ilustracjami i tablicami pełnymi danych statystycznych o wydobyciu ropy naftowej i gazu ziemnego, a także o liczbie otworów zlokalizowanych na gorlickich polach naftowych. Druga obszerniejsza cześć książki zawiera ok. 150 biogramów pionierów, właścicieli kopalń, Spółek naftowych oraz zasłużonych naftowców, którzy tworzyli przemysł naftowy w rejonie Podkarpackim. Interesująco został ujęty materiał historyczny, który niewątpliwie będzie użyteczny dla badaczy epoki.23 Książka budzi żywe zainteresowanie wśród naftowców oraz młodzieży ze szkół średnich i wyższych

 

 

 

 

 

 

 

       

Wiersze poetki i pisarki Anny Pabis „Na scenie życia”. Książka zawiera 160 wierszy wybranych,  rymowanych i białym. Autorka w swej twórczości literackiej pragnie przekazać czytelnikowi to co widzi, to co czuje, dlatego jej wiersze przepełnione są miłością Boga, bliźniego i miłością do otaczającego nas świata. Czytając Jej wiersze czujemy ukojenie i wewnętrzną radość ducha.  

  

 

  

 Autobiografia Anny Pabis  (wyd.2004) zawierajaca rownież wiersze jak i barwne fotografie

 

Autobiorafia Tadeusza Pabisa (wyd.2004) ukazująca również dotychczasową tworczość pisarską.

 

Publikacje dostępne po telefonicznym kontakcie

 


© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: libusza@onet.eu