Portal - Biecz
Strona główna / Zygmunt Pabis
Wtorek - 21 sierpnia 2018 Franciszka, Kazimiery, Ruty     
AKTUALNOŚCI
Anna i Tadeusz Pabisowie
Fundacja
Muzeum - film
Kopalnia Nafty w Pustym Lesie
Tadeusz Pabis (deutsche Ver.)
Od kopanki do szybu
Pionierzy przemysłu naftowego
Skaza na pomniku...
Wie war das mit dem Petroleum?
What was it with petroleum?
30-lecie muzeum - film
Wybitni naftowcy
Kalendariun Gorlicko - Jasielskie
Kopalnie, kopanki i szyby...
Historia Przemysłu naftowego
Ziemia gorlicka kolebką światowego przemysłu naftowego-film
Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło
Książki które warto przeczytać - e-book + film
Jak do nas dojechać
Wieś Libusza
Zygmunt Pabis
Święta Barbara
Legendy...
Nasze osiągnięcia
Lotnicze wspomnienia - e-book
Napisali o nas...
Księga Gości
Forum
Polemiki i dyskusje ...
Linki
Kontakt
polski
Zbigniew Wojtaszuk - wspomnienie

                            Zygmunt Antoni Pabis

                                   (1958-2004)

                                         

 

                Elektryk-elektronik, Przewodniczący Rady Fundacji

                  Upowszechniania Historii Przemysłu Naftowego

         Urodził się 19 czerwca 1958 roku w Libuszy, syn Tadeusza i Anny z Pyzików. Pochodzi z rodziny naftowców, ojciec był nafciarzem, a dziadek Władysław - 47 lat przepracował w przemyśle naftowym. Zygmunt Pabis będąc uczniem libuskiej podstawówki, ukończył III stopień ogniska muzycznego gry na akordeonie. W Jaśle ukończył średnią szkołę elektryczną. W 1976 r. rozpoczął pracę zawodową jako elektryk-elektronik w Fabryce Maszyn „Glinik” w Gorlicach.

         W latach 1981-1983 służył w wojsku. Podczas mrocznych i pełnych napięć dni „Stanu wojennego w Polsce” brał udział w wojnie Jaruzelski – Polska, podczas której między innymi zabezpieczał Wojskowe Zakłady Chemiczne w Nowej Sarzynie. Za wzorowe pełnienie służby wojskowej przez Zygmunta Pabisa,  rodzice otrzymali od Jednostki Wojskowej w Jarosławiu list gratulacyjny.

         Po przejściu do rezerwy nadal pracował w Fabryce Maszyn „Glinik” w Gorlicach. Zygmunt Pabis na etacie elektryka – elektronika. W czasie swej pracy, dał się poznać jako człowiek zdolny, pracowity i koleżeński. Jednak jego nić życia była krótka. Zmarł po długich cierpieniach 23 marca 2004 r. w Nowosądeckim szpitalu, mając skończone zaledwie 45 lat. Odszedł na zawsze  wspaniały kolega i troskliwy ojciec dwójki dzieci w wieku szkolnym: Piotr (1985) i Katarzyna (1988).

          Zygmunt Pabis  był wspaniałym i lubianym kolegą, a przede wszystkim zdolnym i cenionym o „złotych rączkach” fachowcem, dlatego Zarząd Fabryki Maszyn „Glinik” doceniając jego dobrą pracę – ufundował Mu grobowiec na  Libuskim cmentarzu. Zygmunt Pabis kochał ludzi, piękno i otaczający go świat. Z poświęceniem i bezinteresownie przepracował dziesiątki godzin przy budowie kościoła i montażu oświetlenia w Libuskiej świątyni. Jako pasjonat nafty, pomagał  rodzicom w organizowaniu Muzeum Przemysłu Naftowego w Libuszy, gdzie służył fachową pomocą, wykonując wszystkie prace związane z oświetleniem i elektroniką w tym obiekcie. Aktualnie pełnił funkcję  przewodniczącego  Rady Fundacji Upowszechniania Historii Przemysłu Naftowego. Był jedyną podporą dla rodziców.

     W ostatniej drodze Śp. Zygmunta Pabisa na miejsce wiecznego spoczynku  towarzyszyły  rzesze kolegów, koleżanek, sąsiadów i znajomych.

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: libusza@onet.eu