Ropa naftowa pochodząca z naturalnych wycieków, znana była ludowi rejonu Gorlicko – Jasielskiego od tak dawna, jak daleko sięgajej historia.
1530 r., Seweryn Boner, podskarbi królewski Króla Zygmunta Starego i starosta Biecki, szukając złota we wsi Ropa, natknął się na ropę naftową, która zalała mu kopalnię.
1609 – 1672 r., za czasów Jana Kazimierza i jego następców wiedziano w Rzeczypospolitej o wyciekach ropy naftowej w rejonie Gorlickim. Grunty sołtysie nadawano zasłużonym w wojnach z prawem zbierania na powierzchni ziemi oleju skalnego w Męcinie Wielkiej.
1790 r., istniały na pograniczu wsi Siary i Sękowa studnie ropne, dzierżawione i eksploatowaneprzez chłopów pańszczyźnianych od właściciela pól, Jana Wybranowskiego.
1852 r., książę Stanisław Jabłonowski założył w „Pustym Lesie” pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej o znaczeniu przemysłowym. Do wykonania prac górniczych sprowadził górników ze Śląska. W lipcu 1852 r. dostał Jabłonowski szybem kopanym w głębokości 12 m. obfity przypływ ropy. WKobylance istniała Fabryka Asfaltu księcia Stanisława Jabłonowskiego, w której podczas produkcji asfaltu wyodrębniono płyn, „który palił się czystym, Pięknym płomieniem, wypalając się doszczętnie”. Wydarzenia powyższe uznano za początek powstania przemysłu naftowego w Polsce i na świecie.
1853 r., w lipcu w aptece „Pod Gwiazdą” Piotra Mikolascha we Lwowie, farmaceuta mgr Jan Zeh (1817-1897) z Łańcuta wynalazł naftę nadającą się do oświetlenia w lampiekonstrukcji lwowskiego blacharza Adama Bratkowskiego.
W związku ze wzrostem zapotrzebowania na naftę, powstawały liczne kopalnie ropy naftowej. Na polach wyrastał las szybów zabudowany budynkami pomocniczymi.
1854 r., jesienią rajcymiasta Gorlice, zafascynowani nowym źródłem światła,zaświecili lampę w kapliczce Chrystusa Frasobliwegona Zawodziu w Gorlicach. Była to pierwsza uliczna lampa naftowa.
1877 r., we Lwowie założone zostało Krajowe Towarzystwo Naftowe z siedzibą w Gorlicach. Jego zasługą było uchwalenie specjalnej ustawy górniczej, statutu górniczych kas zapomogowych oraz wydawanie specjalistycznego czasopisma naftowego „Górnik”, które ukazywało się w Gorlicach w latach 1882 – 1886. Z inicjatywy Krajowego Towarzystwa Naftowego założono w Krygu szkołę wiertniczą, która kształciła w latach 1885 – 1887 wiertników dla przemysłu naftowego.
1881 r. – z inicjatywy Krajowego Towarzystwa Naftowego w Gorlicach Stanisław Znamirowski, członek Wydziału Towarzystwa Naftowego, objeżdżając „rzemiennym dyszlem” całe Podkarpacie, dokonał przeglądu stanu kopalń nafty i wosku ziemnego w Galicji w drugim półroczu 1881 r.
1883 r., z inicjatywy Spółki Naftowej Bergheim i Mac Garvey powstają w Gliniku Mariampolskimk. Gorlic pierwsze warsztaty naprawcze obsługujące przemysł naftowy w Galicji, a istniejąca w sąsiedztwie mała destylarnia do przeróbki ropy naftowej przekształca się w duży zakład – Rafinerię Nafty Glinik Mariampolski zatrudniający sześćdziesięciu pracowników.
1884 – 1885 r., do najwydatniejszych kopalń w rejonie Gorlickim należały kopalnie w Krygu i Kobylance, które szybko się rozwinęły dzięki wprowadzonej tam kanadyjskiej metodzie wiercenia udarowego na sztangach. Kopalnie dawały 80 – 120 cystern ropy miesięcznie.
1881-1890 r., Ziemia Gorlicka byłanajobfitszym obszarem wydobycia ropy w Galicji, która z produkcją 40 tys. ton ropyzajmowała trzecie miejsce po Stanach Zjednoczonych i Rosji, a połowa tego wydobycia pochodziła z zagłębie gorlickiego.
1896 r., Władysław Długosz z Janem Rączkowskim z Siar odkryli w Borysławiu „Na Potoku” w głębokości 900 metrów bogate źródła ropy naftowej z produkcja 40 ton ropy na dobę. Odtąd znaczna część ruchu wiertniczego przeniosła się z Zachodniej Galicji na Wschód.
1852 – 2000 r., w rejonie Gorlickim wykonano około 3 400 szybówkopanych i wierconych, w tym 3 340 pozytywnych. Ze złoża wydobyto ogółem ponad 3, 1 mln. ton ropy naftowejoraz znaczne ilości gazu ziemnego.
1953 r., 1 stycznia rozpoczęło działalność Jasielskie Przedsiębiorstwo Geologiczne Przemysłu Naftowego, które po wielu reorganizacjach przyjęło nazwę – Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło Sp. z o. o. Firma ponad 50 lat prowadzi nieprzerwaną działalność poszukiwawczą w ramach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Swoja siedzibę posiada w Jaśle, przy ulicy Asnyka 6. W styczniu 2003 r. minęło 50 lat istnienia działalności Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło.
1977 r. Anna i Tadeusz Pabisowie założyli na własnej posesji Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy, które od czerwca 2000 r. prowadzi statutową działalność jako Fundacja Upowszechniania Historii Przemysłu Naftowego w rejonie Gorlicko - Jasielskim .
2002 r. – aby ocalić od zapomnienia – zachować dla potomnych dorobek ok. sześciu pokoleń nafciarzy, Anna i Tadeusz Pabisowie wznieśli na własnej posesji w Libuszy obelisk kamienny symbolizujący szyb naftowy, a na tablicy obelisku wyryto słowa: „Dla upamiętnienia 150 rocznicy założenia pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w „Pustym Lesie” w Siarach k. Gorlic. W dniu 6 lipca 2002 r. obelisk został uroczyście poświęcony przez ks. prałata Józefa Przybycienia proboszcza parafii w Szczucinie .
2007 r., minęła 30 rocznica powstania Muzeum - Skansenu Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy. Muzeum prowadzi statutową działalność, jako Regionalna Fundacja Upowszechniania Historii Przemysłu Naftowego w Regionie Gorlicko – Jasielskim – Anny i Tadeusza Pabisów. Muzeum nadal pozytywnie się rozwija i służy społeczeństwu.